Mała Książka - Wielki Człowiek 2022

Ogólnopolska kampania MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK to projekt dla dzieci w wieku przedszkolnym. Celem akcji jest zachęcenie rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Gminne Centrum Kultury MultiOsada – Biblioteka Publiczna w Małej Wsi również w tym roku, z wielką przyjemnością kontynuuje udział w ogólnopolskim projekcie realizowanym przez Instytut Książki.

Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które przyjdzie do naszej biblioteki, otrzyma w prezencie wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą na dobry czytelniczy start.

[expand title=”Czytaj dalej”]

W Wyprawce dzieci znajdą wyjątkową książkę „Pierwsze czytanki dla…”, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych. Ponadto otrzymają Kartę Małego Czytelnika oraz broszurę informacyjną dla rodziców, która przypomina o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

Drogi Rodzicu,

*odwiedź z dzieckiem Bibliotekę Publiczną w Małej Wsi i poinformuj bibliotekarza o chęci przystąpienia do projektu „MAŁA KSIĄŻKA– WIELKI CZŁOWIEK”,

*zapisz dziecko do biblioteki i wypożycz książkę z księgozbioru dziecięcego,

*odbierz razem z dzieckiem WYPRAWKĘ CZYTELNICZĄ oraz KARTĘ MAŁEGO CZYTELNIKA,

*zbierzcie 10 naklejek (1 naklejka = 1 wizyta w bibliotece), po uzbieraniu 10 naklejek dziecko otrzyma IMIENNY DYPLOM, który jest potwierdzeniem nie tylko jego aktywności czytelniczej, ale także Waszych wspólnych przygód z książką.

Gorąco zachęcamy do udziału w akcji MAŁA KSIĄŻKA- WIELKI CZŁOWIEK, bo miłość do książek jest prezentem na całe życie! Serdecznie zachęcamy do udziału w programie!

Oficjalna strona programu: zobacz

Data: maj 2022

[/expand]

Zakup Nowości wydawniczych 2021

Biblioteka Publiczna działająca przy Gminnym Centrum Kultury MultiOsada w Małej Wsi w 2021 roku otrzymała z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025 dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych w wysokości 8 tys zł.
Środki własne na zakup książek do naszej Biblioteki to również 8 tys. zł.
Księgozbiory Biblioteki w 2021 roku wzbogaciły się o prawie 700 nowych pozycji wydawniczych, o łącznej kwocie 16 tys. zł.
Zakupione książki są o różnorodnej tematyce. Wśród nich znajdują się thrillery, romanse, literatura sensacyjna, historyczna czy obyczajowa. Zakupiono również nowe wydania lektur szkolnych.

Data: grudzień 2021

Biblioteka Na to Czeka 2021

Gminne Centrum Kultury MultiOsada w Małej Wsi-Biblioteka Publiczna po raz kolejny dołączyła do projektu Instytutu Pamięci Narodowej „Biblioteka na to czeka” dzięki któremu księgozbiór naszej biblioteki wzbogacił się o pakiet 30 bezpłatnych publikacji. Projekt popularyzuje czytelnictwo i wspiera rozwój bibliotek publicznych, szkolnych i akademickich w Polsce. Celem akcji jest upowszechnienie wiedzy z zakresu historii Polski poprzez udostępnienie czytelnikom bibliotek dorobku wydawniczego IPN. Dziękujemy Instytutowi za ten dar, a Państwa uwadze polecamy książki z najnowszej historii Polski , które można wypożyczyć w naszej bibliotece.

Data: Sierpień 2021

Mała Książka - Wielki Człowiek 2021

Gminne Centrum Kultury MultiOsada – Biblioteka Publiczna w Małej Wsi w roku 2021, kontynuuje udział w ogólnopolskim projekcie realizowanym przez Instytut Książki „Mała Książka – Wielki Człowiek. Kampania społeczna została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Projekt skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym i ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem.

[expand title=”Czytaj dalej”]

Drogi Rodzicu, aby Twoje dziecko otrzymało swoją pierwszą wyprawkę, należy:

*odwiedzić z dzieckiem Bibliotekę Publiczną w Małej Wsi i poinformować bibliotekarza o chęci przystąpienia do projektu „MAŁA KSIĄŻKA– WIELKI CZŁOWIEK”,

*zapisać dziecko do biblioteki i wypożycz książkę z księgozbioru dziecięcego,

*odebrać WYPRAWKĘ CZYTELNICZĄ oraz KARTĘ MŁODEGO CZYTELNIKA,

*zebrać 10 naklejek (1 naklejka = 1 wizyta w bibliotece),

*po uzbieraniu 10 naklejek dziecko otrzyma IMIENNY DYPLOM, który jest potwierdzeniem nie tylko jego aktywności czytelniczej, ale także Waszych wspólnych przygód z książką.

Gorąco zachęcamy do udziału w akcji MAŁA KSIĄŻKA- WIELKI CZŁOWIEK, bo miłość do książek jest prezentem na całe życie! Serdecznie zachęcamy do udziału w programie!

Oficjalna strona programu: zobacz

[/expand]

Biblioteka Na to Czeka 2020

Biblioteka Publiczna w Małej Wsi z darmowymi publikacjami od IPN. Dzięki udziałowi w projekcie „Biblioteka na to czeka” Gminna Biblioteka Publiczna w Małej Wsi wzbogaciła się o pakiet 30 darmowych publikacji IPN. Instytut Pamięci Narodowej, realizując ustawową misję edukacyjną realizuje projekt „Biblioteka na to czeka”, popularyzujący czytelnictwo i wspierający rozwój bibliotek szkolnych, akademickich i publicznych w Polsce. Celem akcji jest upowszechnienie wiedzy z zakresu najnowszej historii Polski poprzez udostępnienie czytelnikom bibliotek dorobku wydawniczego IPN. Serdecznie zapraszamy do korzystania 

Data: lipiec 2020

Mała Książka - wielki człowiek 2020

120752136_3369510889798458_4116683159349459519_oKampania społeczna   „Mała książka – wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Została przygotowana w związku z ogólnopolską akcją, w ramach której młodzi rodzice na oddziałach położniczych otrzymają wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze. Celem kampanii realizowanej przez Instytut Książki jest promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych czytelników.

Biblioteka Publiczna w Małej Wsi przyłączyła się do realizacji programu jesienią 2020 roku. Na każdego przedszkolaka w Nazej Gminie czeka bezpłatna Wyprawka Czytelnicza w naszej bibliotece. Wyprawki wydajemy dzieciom z roczników 2014-2017.

[expand title=”Czytaj dalej”]

Drogi rodzicu, aby Twoje dziecko otrzymało swoją pierwszą wyprawkę, należy:

  • Należy odwiedzić z dzieckiem naszą bibliotekę,
  • poinformować bibliotekarza, że chcecie przystąpić do projektu „MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK”,
  • zapisać dziecko do biblioteki, wypożyczyć książkę i odebrać Wyprawkę Czytelniczą a w niej książkę „Pierwsze czytanki dla…” oraz KARTĘ MAŁEGO CZYTELNIKA, na której dziecko będzie zbierało naklejki- jedną za każdą wizytę zakończoną wypożyczeniem książki z księgozbioru dziecięcego. Dajmy dziecku samodzielnie dokonać wyboru książki. Postarajcie się poświęcić czas na wspólne czytanie, odłóżcie telefony, wyłączcie telewizor, usiądźcie razem i czytajcie…niech ten czas będzie tylko dla Was. Niech wspólne czytanie stanie się rytuałem, z którego oboje będziecie czerpać wielką przyjemność.
  • Następnie oddajcie książkę w terminie i wypożyczcie kolejną. Pamiętajcie o zabraniu KARTY MAŁEGO CZYTELNIKA i pozwólcie maluchowi przykleić na nią naklejkę.
  • Po uzbieraniu 10 naklejek Twoje dziecko otrzyma IMIENNY DYPLOM. To potwierdzenie nie tylko jego aktywności czytelniczej, ale także Waszych wspólnych przygód z książką.

Gorąco zachęcamy do udziału w akcji MAŁA KSIĄŻKA- WIELKI CZŁOWIEK, bo miłość do książek jest prezentem na całe życie! Serdecznie zachęcamy do udziału w programie!

Oficjalna strona programu: zobacz 

[/expand]

Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2019

DSCN7044„Kraszewski. Komputery dla Bibliotek 2019” jest to program, którego celem jest zapewnienie zrównoważonego dostępu do technologii teleinformatycznych i wyrównanie szans mieszkańców miejscowości w gminach o najniższych dochodach podatkowych na jednego mieszkańca poprzez wyposażenie bibliotek w tych gminach w nowoczesny sprzęt komputerowy. W ramach naboru złożone zostały 883 wnioski, a tylko 113 otrzymały dofinansowanie!

[expand title=”Czytaj dalej”]

W ramach programu uruchomiliśmy nowe stanowiska komputerowe w Naszej Bibliotece, które zostały wyposażone w nowe laptopy. Wszystkie komputery mają dostęp do internetu i pełnego pakietu Microsoft Office. Jesteśmy pewni, że ten dodatkowy sprzęt elektroniczny poprawi jakość usług świadczonych przez naszą Bibliotekę. Biblioteka to najlepsze miejsce, żeby w ciszy i spokoju posiedzieć nad swoja pracą naukową, odrobić lekcje czy tez wyszukać ciekawych informacji w internecie.  Oczywiście w każdej kwestii służymy pomocą!

Rozwój elektroniczny w naszej Bibliotece to efekt otrzymanego dofinansowania z Instytutu Książki w ramach programu „Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2019”. W ramach w/w programu zakupiliśmy nowe komputery, oprogramowania i komputerowe urządzenia peryferyjne to łącznej kwocie 15 220,00 zł.  Kwota dofinansowania 12 910,00 zł oraz 2310,00 zł finansowy wkład własny.

Oficjalna strona projektu: zobacz 

grudzień 2019

[/expand]

Narodowy program rozwoju czytelnictwa 2016-2020

2afc4ab6-db2d-43d8-af50-58106634da4aNarodowy Program Rozwoju Czytelnictwa jest uchwalonym przez Radę Ministrów programem wieloletnim na lata 2016-2020, w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Cel ten realizowany będzie przez finansowe wsparcie modernizacji, budowy lub przebudowy placówek bibliotecznych w mniejszych miejscowościach, oraz bieżące uzupełnianie zbiorów bibliotek publicznych i szkolnych o nowości wydawnicze.

[expand title=”Czytaj dalej”]

Program składa się z 3 priorytetów, które realizuje MKiDN za pośrednictwem Biblioteki Narodowej i Instytutu Książki oraz MEN.

Priorytet 1- Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych

Priorytet 2 – Infrastruktura bibliotek 2016–2020

Priorytet 3 – Rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych

Nasza Biblioteka Publiczna realizuje program nieprzerwanie od 2016 roku głównie poprzez zakup nowości wydawniczych dla Naszych czytelników, który jest priorytetem 1 programu.. Do tej pory na ten cel w Bibliotece Publicznej w Małej Wsi przekazano 35000 zł. Z tych środków zakupiono 1477 pozycji.

Rok 2016: dofinansowanie w wysokości: 6000 zł, ilość zakupionych pozycji: 270

Rok 2017: dofinansowanie w wysokości: 6000 zł, ilość zakupionych pozycji: 235

Rok 2018: dofinansowanie w wysokości: 7000 zł, ilość zakupionych pozycji: 318

Rok 2019: dofinansowanie w wysokości: 8000 zł, ilość zakupionych pozycji: 349

Rok 2020: dofinansowanie w wysokości: 8000 zł, ilość zakupionych pozycji: 305

Oficjalna strona programu: zobacz 

Data: Grudzień 2020

 [/expand]

Paczka Literacka 2017

„Paczka literacka” to wspólna akcja organizowana przez Wydawnictwo Agora oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W ramach projektu do Biblioteki Publicznej w Małej Wsi oraz Filii Bibliotecznej w Dzierżanowie dotarły 2 pakiety zawierające po 21 książek oraz po dwa audiobooki. Na czytelników czekają między innymi: „Reporterka” Jacka Antczaka i Hanny Krall, „Nie wierzę w życie pozaradiowe” Marka Niedźwieckiego, „Laska nebeska” Mariusza Szczygła czy Andrzej Wajda „Podejrzany”. Książki są dostępne do Państwa dyspozycji w sekcji „Nowości czytelnicze”. Zapraszamy i życzymy miłej lektury.

Oficjalna strona projektu: zobacz

data: grudzień 2017

.