Paczka literacka 2017

„Paczka literacka” to wspólna akcja organizowana przez Wydawnictwo Agora oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W ramach projektu do Biblioteki Publicznej w Małej Wsi oraz Filii Bibliotecznej w Dzierżanowie dotarły 2 pakiety zawierające po 21 książek oraz po dwa audiobooki. Na czytelników czekają między innymi: „Reporterka” Jacka Antczaka i Hanny Krall, „Nie wierzę w życie pozaradiowe” Marka Niedźwieckiego, „Laska nebeska” Mariusza Szczygła czy Andrzej Wajda „Podejrzany”. Książki są dostępne do Państwa dyspozycji w sekcji „Nowości czytelnicze”. Zapraszamy i życzymy miłej lektury.

Oficjalna strona projektu: zobacz

Mała Książka - wielki człowiek 2020

120752136_3369510889798458_4116683159349459519_oKampania społeczna   „Mała książka – wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Została przygotowana w związku z ogólnopolską akcją, w ramach której młodzi rodzice na oddziałach położniczych otrzymają wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze. Celem kampanii realizowanej przez Instytut Książki jest promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych czytelników.

Biblioteka Publiczna w Małej Wsi przyłączyła się do realizacji programu jesienią 2020 roku. Na każdego przedszkolaka w Nazej Gminie czeka bezpłatna Wyprawka Czytelnicza w naszej bibliotece. Wyprawki wydajemy dzieciom z roczników 2014-2017.

Czytaj dalej

Drogi rodzicu, aby Twoje dziecko otrzymało swoją pierwszą wyprawkę, należy:

  • Należy odwiedzić z dzieckiem naszą bibliotekę,
  • poinformować bibliotekarza, że chcecie przystąpić do projektu „MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK”,
  • zapisać dziecko do biblioteki, wypożyczyć książkę i odebrać Wyprawkę Czytelniczą a w niej książkę „Pierwsze czytanki dla…” oraz KARTĘ MAŁEGO CZYTELNIKA, na której dziecko będzie zbierało naklejki- jedną za każdą wizytę zakończoną wypożyczeniem książki z księgozbioru dziecięcego. Dajmy dziecku samodzielnie dokonać wyboru książki. Postarajcie się poświęcić czas na wspólne czytanie, odłóżcie telefony, wyłączcie telewizor, usiądźcie razem i czytajcie…niech ten czas będzie tylko dla Was. Niech wspólne czytanie stanie się rytuałem, z którego oboje będziecie czerpać wielką przyjemność.
  • Następnie oddajcie książkę w terminie i wypożyczcie kolejną. Pamiętajcie o zabraniu KARTY MAŁEGO CZYTELNIKA i pozwólcie maluchowi przykleić na nią naklejkę.
  • Po uzbieraniu 10 naklejek Twoje dziecko otrzyma IMIENNY DYPLOM. To potwierdzenie nie tylko jego aktywności czytelniczej, ale także Waszych wspólnych przygód z książką.

Gorąco zachęcamy do udziału w akcji MAŁA KSIĄŻKA- WIELKI CZŁOWIEK, bo miłość do książek jest prezentem na całe życie! Serdecznie zachęcamy do udziału w programie!

Oficjalna strona programu: zobacz 

Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2019

DSCN7044„Kraszewski. Komputery dla Bibliotek 2019” jest to program, którego celem jest zapewnienie zrównoważonego dostępu do technologii teleinformatycznych i wyrównanie szans mieszkańców miejscowości w gminach o najniższych dochodach podatkowych na jednego mieszkańca poprzez wyposażenie bibliotek w tych gminach w nowoczesny sprzęt komputerowy. W ramach naboru złożone zostały 883 wnioski, a tylko 113 otrzymały dofinansowanie!

Czytaj dalej

W ramach programu uruchomiliśmy nowe stanowiska komputerowe w Naszej Bibliotece, które zostały wyposażone w nowe laptopy. Wszystkie komputery mają dostęp do internetu i pełnego pakietu Microsoft Office. Jesteśmy pewni, że ten dodatkowy sprzęt elektroniczny poprawi jakość usług świadczonych przez naszą Bibliotekę. Biblioteka to najlepsze miejsce, żeby w ciszy i spokoju posiedzieć nad swoja pracą naukową, odrobić lekcje czy tez wyszukać ciekawych informacji w internecie.  Oczywiście w każdej kwestii służymy pomocą!

Rozwój elektroniczny w naszej Bibliotece to efekt otrzymanego dofinansowania z Instytutu Książki w ramach programu „Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2019”. W ramach w/w programu zakupiliśmy nowe komputery, oprogramowania i komputerowe urządzenia peryferyjne to łącznej kwocie 15 220,00 zł.  Kwota dofinansowania 12 910,00 zł oraz 2310,00 zł finansowy wkład własny.

Oficjalna strona projektu: zobacz 

Narodowy program rozwoju czytelnictwa 2016-2020

2afc4ab6-db2d-43d8-af50-58106634da4aNarodowy Program Rozwoju Czytelnictwa jest uchwalonym przez Radę Ministrów programem wieloletnim na lata 2016-2020, w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Cel ten realizowany będzie przez finansowe wsparcie modernizacji, budowy lub przebudowy placówek bibliotecznych w mniejszych miejscowościach, oraz bieżące uzupełnianie zbiorów bibliotek publicznych i szkolnych o nowości wydawnicze.

Czytaj dalej

Program składa się z 3 priorytetów, które realizuje MKiDN za pośrednictwem Biblioteki Narodowej i Instytutu Książki oraz MEN.

Priorytet 1- Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych

Priorytet 2 – Infrastruktura bibliotek 2016–2020

Priorytet 3 – Rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych

Nasza Biblioteka Publiczna realizuje program nieprzerwanie od 2016 roku głównie poprzez zakup nowości wydawniczych dla Naszych czytelników, który jest priorytetem 1 programu.. Do tej pory na ten cel w Bibliotece Publicznej w Małej Wsi przekazano 35000 zł. Z tych środków zakupiono 1477 pozycji.

Rok 2016: dofinansowanie w wysokości: 6000 zł, ilość zakupionych pozycji: 270

Rok 2017: dofinansowanie w wysokości: 6000 zł, ilość zakupionych pozycji: 235

Rok 2018: dofinansowanie w wysokości: 7000 zł, ilość zakupionych pozycji: 318

Rok 2019: dofinansowanie w wysokości: 8000 zł, ilość zakupionych pozycji: 349

Rok 2020: dofinansowanie w wysokości: 8000 zł, ilość zakupionych pozycji: 305

Oficjalna strona programu: zobacz 

 

STYLE SWITCHER

Accent Color

Side Bars

Header Style

Footer Style

Footer Content